Botilinium Toksin

Botilinium Toksin Uygulamaları

Estetik uygulamalarda Botilinium Toksin kişiye özgü  yüz ifadesini değiştirmeden kişiye özel ve  sadece mimik çizgilerinin yerleşmesini önlemek olmalıdır. Maske ifadesi yada anlamsız bakışlar Botilinium Toksin’in komplikasyonu değil başarısız bir uygulama olduğunu yansıtır.

Botilinium Toksin uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botilinium Toksin enjeksiyonu özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayaklarındaki ve boyundaki çizgilerde çizgilere enjeksionu yöntemi kullanılması sonucu olan kırışıklıkların açılmasında, Botilinium Toksin diğer sistemlerle tartışma götürmeyen bir iyilik hali sağlıyor. Botilinium Toksin uygulaması minik iğnelerle ile kaslara ilacın verilmesi şeklinde kolay bir işlemidir.

Botilinium Toksin Nedir?

A tipi botulinum enjeksiyonu (Botilinium Toksin), kas hareketlerini engeller, özellikle alın kırışıklığı, göz çevresi çizgi, kaş ortası çizgileri ve boyundaki kırışıklıkları, çizgileri azaltır. Botilinium Toksin işleminde, direkt kasların içine, ince iğneler ile enjekte edilerek, çizgilerin yaklaşık 4-7 gün içerisinde yok olmasını sağlar ve ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Botilinium Toksin hangi sorunlarda etkili oluyor?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan, alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgileri, üst dudak, boyun çizgileri, koltuk altı terlemeleri, spasitede ve migren ağrılarında Botilinium Toksin kullanılmaktadır.

Botilinium Toksin Yapılan Bölgede Şişik Olur Mu?

Botilinium Toksin bir dolgu maddesi değil, bu nedenle Botilinium Toksin yapılan bölgede şişlik olmuyor. Kas gevşemesi sonucu sadece, işlem yapılan bölgede hafif bir değişiklik oluyor.

Botilinium Toksin İşlemi Nasıl Uygulanıyor?

Botilinium Toksin bir enjeksiyon işlemi. Uygulanacağı bölge, lokal anestezi kremiyle uyuşturuluyor, 20 dakika bekleniyor. Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte ediliyor. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Kimler Botilinium Toksin Uygulaması Yapabilir?

Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları yapabiliyorlar. İşlem yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü çok iyi bilmesi gerekiyor.

Botilinium Toksin Ne Zaman Etki Gösteriyor?

En erken ikinci günde etkisini göstermeye başlıyor. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genel olarak etkisi dördüncü günde başlayarak yedinci günde tamamlanıyor. On günde tam sonuç elde edilmiş oluyor.

Yan Etkileri Oluyor Mu?

Botilinium Toksin çok uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir ilaç. Tedavi amacıyla kullanılırken hastaya daha yüksek dozlar uygulanıyor. Bu durumda dahi hastalarda, herhangi bir organda hasar oluşturmuyor.

Botilinium Toksin İşleminin Amacı?

Sinirden kasa iletiyi bozan, yani sinirin verdiği emri kasta uygulatmayan bir ilaç; dolayısıyla uygulama sonrasında kas çalışmaz. Zaten Botilinium Toksin işlemi bu amaçla yapılıyor.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Genellikle 4-6 ay etki sürer vardır. Zaman biraz daha kısa veya uzun olabiliyor; kalıcılık süresi kişiden kişiye ve ilaçtan ilaca farklılık gösterebiliyor. Botilinium Toksinin etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alıyor. Aynı bölgeye beş, altı kez Botilinium Toksin yapıldığında etkisi artık daha uzun süre devam ediyor. Mutlaka kırışıklıklara yönelik uzman hekiminizce önerilen dermatokozmetik ürünlerde kullanılmalıdır. Bu etki süresini uzatabilir.

Kimlere Uygulanır, Yaş Sınırı Var Mı?

Yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan herkese, 25-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için Botilinium Toksin, yapıldığında, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Riskler Nedir?

Geçici doku zedelenme, his kaybı, enjeksiyon sırasında yanma. Nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir fakat bu geçicidir. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama olabiliyor; bir kaç gün göz etrafında morarma meydana gelebiliyor. Botilinium Toksin sonrası oluşabilecek bozukluklar geçici; dördüncü aydan sonra azalıyor, altıncı ayda kayboluyor.

Estetik Dışında Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

Spastik felçte; yüz felcinde, migrende, şaşılıkta, baş ağrılarında ve aşın terlemelerde de  uygulanabiliyor.

Aşırı Terlemede Nereye Uygulanıyor?

Botilinium Toksin terlemeyi azaltıyor. Koltuk altında kıl dibine ulaşması için deri içine ve altına uygulanıyor. Terleme uygulamalarında doz, yüzdeki uygulamaya nazaran biraz daha yüksek tutuluyor ama sağlığa zararı dokunmuyor.