Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, cildin farklı kimyasal maddelerle soyulması işlemine verilen addır. Kimyasal soyucular, işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeyel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılırlar.

En çok kullanılan yüzeyel kimyasal peeling ajanları alfa hidroksi asitlerdir. Bunlar arasında da glikolik ve laktik asitler sıklıkla tercih edilirler.Ayrıca özellikle akne tedavisinde ilk sırada salisilik asit tercih edilmektedir. Bunların yanısıra daha derin peeling amacı ile kullanılan farklı ajanlar da bulunmaktadır, örneğin triklorasetikasit gibi. Farklı sorunlara yönelik farklı derinlikte soyma işlemleri yapılarak cilt düzeltilebilmektedir. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak seans sayısı 5–15 arası değişmektedir.Yapılan mükerrer uygulamalar ile kimyasal peeling; akne, kırışıklık, leke, skar ve çatlakları azaltabilmektedir.

Kimyasal peelingde az görülmekle birlikte iritan kontakt dermatit oluşabilmektedir, bu yüzden soyma işlemi öncesi hastadan çok iyi öykü alınmalı ve hastanın cildi dikkatle incelenmelidir.

Kış döneminde uygulanması tercih edilir. Hiçbir problemi olmayan ciltlerde bile her kış döneminde uygulanacak birkaç kimyasal peeling seansı ile daha parlak bir cilde sahip olunabilir.

Alınan biyopsiler kimyasal peeling uygulamalarının kollajen dokuyu olgunlaştırdığını böylece yüzeyel kırışıklıkların oluşumunu gerilettiğini göstermektedir.

Seanslar yüzeyel peelingde haftada bir, daha derin peelinglerde ise 15 gün ila 1 ay arasında uygulanır.