PRP

PRP Uygulamaları

PRP (Platelet Rich Plasma) ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Kullanımda olan onlarca PRP hazırlama kiti yardımıyla, hastadan 10-20 ml arasında kan alınır, bu kan tek kullanımlık özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılarak istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Ayrıştırılan 2- 4 ml lik kısım, trombositten zengin plazmayı içerir. Elde edilen ürün iyileştirmek istenen alana tercihe göre sadece mikroiğnelerle enjeksiyon şeklinde olabildiği gibi, fraksiyonel lazer, iğneli radyofrekans ya da dermapen gibi bir uygulamayla kombine de edilebilir. Trombositlerin asıl görevi, bir yaralanma olduğu anda meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Bunun yanında dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan onlarca büyüme faktörü içerirler. Bu büyüme faktörleri ortama verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı dokulardaki tamire yardımcı olurlar.

PRP Bir İlaç mıdır?

PRP bir ilaç değildir. kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez. Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz. PRP’nin içinde, vücudun iyileşme cevabındaki hücrelerin bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri yer alır. Bu faktörler aynı zamanda yeni damarların oluşumu, enfeksiyonların önlenmesi ve doku proteinlerinin üretimi konularında olumlu etkilere sahiptirler. Son yıllarda PRP uygulamaları için beraberinde hyalüronik asit içeren formları da geliştirilmiştir.

PRP İçinde Kök Hücreler Var mıdır?

Yaygın kanının aksine, PRP içinde çok az sayıda kök hücre bulunur. Kök hücreler, kas iskelet sisteminde kas, kemik iliği, yağ dokusu, sinovya (eklemi döşeyen ince zar tabakası) gibi birçok doku içinde  az sayıda bulunurlar. Kök hücrelerin tedavi amaçlı kullanımları için ya kemik iliğinden alınan dokunun özel tekniklerle konsantre edilmesi ya da yukarıda sayılan dokulardan elde edilen hücrelerin laboratuvar ortamında üretilerek birkaç hafta sonra ikinci bir seansta uygulanmaları gerekir. PRP uygulama kitleri ile kemik iliği konsantresi uygulama kitleri farklıdır.

PRP Başka Kişilere Uygulanabilir mi?

İhtiyaç anında kan ürünleri başka insanlara da uygulanmakla birlikte, PRP sadece kişinin kendisine uygulanabilir. Böylece hepatit, AIDS gibi hastalıkların taşınması riski ortadan kaldırılmış olur. PRP, hazırlandıktan sonra birkaç dakika içinde kullanılmalıdır, etkisi 10’uncu dakikadan sonra belirgin olarak azalacaktır.

PRP Kaç Kez ve Nasıl Uygulanır?

PRP uygulamasının kaç kez yapılması gerektiği konusunda kesin kanıtlar yoktur. Sıklıkla tedavi amacına ve cevabına göre 2 ya da 3 hafta arayla 3- 4 seans olarak uygulanabilir. PRP uygulaması steril şartlarda yapılmalıdır.

PRP Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

PRP dermatolojinin yanısıra genel cerrahi, plastik cerrahi, diş hekimliği, fizik tedavi ve ortopedinin değişik alanlarında uygulanan bir yöntemdir. PRP cilt içine enjekte edilerek doku kalitesinin iyileştirilmesini, doku parlaklığının kazanılmasını, elastik ve kollajen  yapının uyarılmasına yol açtığı için deride sıkılaşma ve gerginliğini artırır. Saç dökülmeleri, yara ve iz tedavilerinde tek başına ya da diğer işlemlerle kombine edilebilir. Yaşlanma belirtilerinin tedavisinde kullanıldığı gibi, genç bir ciltte de mevcut iyilik halinin sürdürülmesi için tercih edilebilir.

PRP Uygulamasının Komplikasyonları ve Yan Etkileri Var mıdır?

PRP uygulaması sonrası düşük oranda enjeksiyon bölgesinde  şişlik ve ağrı olabilir. Bu ağrı birkaç gün devam edebilir, ancak basit ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile bu sorun giderilebilir. Bunun dışında PRP’nin böbrek, karaciğer mide gibi iç organlarda yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için allerjik reaksiyon yapma riski yoktur. Hamilelik ve emzirme döneminde uygulanması önerilmez.